Table of Euro Football Qualifying Matches Schedule Fixtures 2016. Euro Football 2016 Qualifying Matches Match Timing, Schedule, Venue, Fixtures, Timetable 2014. The fixtures were on the loose shortly after the illustrate, and sends Ireland gone to Georgia for their aperture fixture on Sunday September 7.

Euro Football Qualifying Matches Schedule Fixtures 2016

Schedule Match Timing Fixtures Time Table Venue
Schedule Match Timing Fixtures Time Table Venue

The qualify competition for UEFA Euro 2016 is a football opposition planned to be played from September 2014 to November 2015. The qualifying illustrate at Nice’s Palais des Congrès Acropolis matched La Roja, who follow up their 2008 victory with conquest in Poland and Ukraine two years ago.

Group A = Netherlands, Czech Republic, Turkey, Latvia, Iceland, Kazakhstan
Group B = Bosnia and Herzegovina, Belgium, Israel, Wales, Cyprus, Andorra
Group C = Spain, Ukraine, Slovakia, Belarus, Former Yugoslav Republic of Macedonia, Luxembourg
Group D = Germany, Republic of Ireland, Poland, Scotland, Georgia, Gibraltar
Group E = England, Switzerland, Slovenia, Estonia, Lithuania, San Marino
Group F = Greece, Hungary, Romania, Finland, Northern Ireland, Faroe Islands
Group G = Russia, Sweden, Austria, Montenegro, Moldova, Liechtenstein
Group H = Italy, Croatia, Norway, Bulgaria, Azerbaijan, Malta
Group I = Portugal, Denmark, Serbia, Armenia, Albania

During double-header match weeks when nation play two qualifiers in the identical ‘Week of Football’ fans will be treat to six consecutive days with at slightest eight games a night to prefer from. The European Qualifiers are completed up of eight groups of six teams and one of five, who challenge home and missing fixtures. Now below you can get the table of Euro Football Qualifying Matches Schedule Fixtures 2016.

GROUP A  

Friday, June 10: France v Romania (20:00, Stade de France, Paris)

Saturday, June 11: Albania v Switzerland (14:00, Stade Bollaert-Delelis, Lens)

Wednesday, June 15: Romania v Switzerland (17:00, Parc des Princes, Paris)

Wednesday, June 15: France v Albania (20:00, Stade Velodrome, Marseille)

Sunday, June 19: Romania v Albania (20:00, Stade de Lyon)

Sunday, June 19: Switzerland v France (20:00, Stade Pierre Mauroy, Lille)

GROUP B

Saturday, June 11: Wales v Slovakia (17:00, Stade de Bordeaux)

Saturday, June 11: England v Russia (20:00, Stade Velodrome, Marseille)

Wednesday, June 15: Russia v Slovakia (14:00, Stade Pierre Mauroy, Lille)

Thursday, June 16: England v Wales (14:00, Stade Bollaert-Delelis, Lens)

Monday, June 20: Russia v Wales (20:00, Stadium de Toulouse)

Monday, June 20: Slovakia v England (20:00, Stade Geoffroy Guichard, St Etienne)

GROUP C  

Sunday, June 12: Poland v Northern Ireland (17:00, Stade de Nice)

Sunday, June 12: Germany v Ukraine (20:00, Stade Pierre Mauroy, Lille)

Thursday, June 16: Ukraine v Northern Ireland (17:00, Stade de Lyon)

Thursday, June 16: Germany v Poland (20:00, Stade de France, Paris)

Tuesday, June 21: Ukraine v Poland (17:00, Stade Velodrome, Marseille)

Tuesday, June 21: Northern Ireland v Germany (17:00, Parc des Princes, Paris)

GROUP D  

Sunday, June 12: Turkey v Croatia (14:00, Parc des Princes, Paris)

Monday, June 13: Spain v Czech Republic (14:00, Stadium de Toulouse)

Friday, June 17: Czech Republic v Croatia (17:00, Stade Geoffroy Guichard, St Etienne)

Friday, June 17: Spain v Turkey (20:00, Stade de Nice)

Tuesday, June 21: Czech Republic v Turkey (20:00, Stade Bollaert-Delelis, Lens)

Tuesday, June 21: Croatia v Spain (20:00, Stade de Bordeaux)

GROUP E  

Monday, June 13: Republic of Ireland v Sweden (17:00, Stade de France, Paris)

Monday, June 13: Belgium v Italy (20:00, Stade de Lyon)

Friday, June 17: Italy v Sweden (14:00, Stadium de Toulouse)

Saturday, June 18: Belgium v Republic of Ireland (14:00, Stade de Bordeaux)

Wednesday, June 22: Italy v Republic of Ireland (20:00, Stade Pierre Mauroy, Lille)

Wednesday, June 22: Sweden v Belgium (20:00, Stade de Nice)

GROUP F  

Tuesday, June 14: Austria v Hungary (17:00, Stade de Bordeaux)

Tuesday, June 14: Portugal v Iceland (20:00, Stade Geoffroy Guichard, St Etienne)

Saturday, June 18: Iceland v Hungary (17:00, Stade Velodrome, Marseille)

Saturday, June 18: Portugal v Austria (20:00, Parc des Princes, Paris)

Wednesday, June 22: Iceland v Austria (17:00, Stade de France)

Wednesday, June 22: Hungary v Portugal (17:00, Stade de Lyon)

LAST 16  

Match 1: Runner-up Group A v Runner-up C (14:00, June 25, St-Etienne)

Match 2: Winner B v Third-place A/C/D (17:00, June 25, Paris)

Match 3: Winner D v Third-place B/E/F (20:00, June 25, Lens)

Match 4: Winner A v Third-place C/D/E (14:00, June 26, Lyon)

Match 5: Winner C v Third-place A/B/F (17:00, June 26, Lille)

Match 6: Winner F v Runner-up E (20:00, June 26, Toulouse)

Match 7: Winner E v Runner-up D (17:00, June 27, St-Denis)

Match 8: Runner-up B v Runner-up F (20:00, June 27, Nice)

QUARTER-FINALS  

Match 1: Winner Match 1 v Winner Match 3 (20:00, June 30, Marseille)

Match 2: Winner Match 2 v Winner Match 6 (2000, July 1, Lille)

Match 3: Winner Match 5 v Winner Match 7 (20:00, July 2, Bordeaux)

Match 4: Winner Match 4 v Winner Match 8 (2000, July 3, St-Denis)

SEMI-FINALS  

Winner QF1 v Winner QF2 (20:00, July 6, Lyon)  

Winner QF3 v Winner QF4 (20:00, July 7, Marseille) 

FINAL 

Winner SF1 v Winner SF2 (20:00, July 10, St-Denis)

UEFA Euro League 2016 Points Table, Teams Standings